logo-mini
SHIPHA_gonbad (4)

امام زاده یحی ابن زید – گنبد کاووس – تاریخ عکاسی نوروز ۹۲

امام زاده یحی ابن زید – گنبد کاووس – تاریخ عکاسی نوروز ۹۲

حضرت یحیی بن زید (ع) از نوادگان حضرت حسین بن علی بن ابی طالب می باشد، مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدا… بن محمد بن حنیفه بن امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) است. حضرت یحیی بن زید در زمان یزید با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نموده و آنچنان با دشمن به جنگ پرداخت که سپاه دشمن را شکست داد و با پیروزی خارق العاده ای عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد.
نصروالی خراسان همراه هشتاد هزار سوار مجهز از سپاه شام و اطراف برای سرکوبی یحیی وارد قریه ارغوان شد سه روز و سه شب جنگ کرد و در نتیجه یحیی و همراهانش به شهادت رسیدند یحیی همانند پدر و بر اثر تیری که به پیشانیش وارد شد درعصر روز جمعه سنه ۱۲۵ هجری قمری شهید گشت. حضرت یحیی بن زید که از طرف پدر و مادر با سه واسطه به امام علی (ع) می‌رسد. نوه امام زین‌العابدین (ع) و یکی از راویان و محدثین بوده است که در سنین جوانی به شهادت رسید و در نوشته‌های تاریخی او را اولین فردی می‌دانند که کتاب صحیف سجادیه را به ایران آورده است. این امامزاده دارای بنای بزرگ و محوطه‌ای وسیع و رواق آیینه‌ کاری شده می‌باشد و محوطه داخلی این امامزاده دارای صحن وسیع و بناهای متعدد برای استراحت و رفاه حال مسافران و زائران است و در خارج از محوطه نیز پارکینگ وسیع و همچنین بازارچه‌ای به منظور رفع نیازمندیهای زوار و مسافران اعم از صنایع دستی و مواد خوراکی ایجاد شده است. از امتیازات این مکان مذهبی وجود محراب گچ بری دوره سلجوقی در جوار ضریح مطهر آن امام است و همچنین این مقبره در نزدیکی شهر تاریخی جرجان قرار دارد.
این امامزاده در شهرستان گنبد قرار دارد و دارای ۲۳۱۵۰ متر مربع فضای مسقف و شبستان است و در اطراف آن ۱۳۴ زائر سرا وجود دارد.نظر بدهید

http://www.20script.ir